Zawsze budując dom dbamy o każdy szczegół. Tu wszystko ma znacznie, bo zależy od tego trwałość konstrukcji. Wydaje nam się, że wszystko zostało dopięte na ostatnio guzik i zaczynamy działać. Jednak budowa domu jest tak wielkim przedsięwzięciem, że ciężko nie popełnić żadnego błędu. I na ogół wiele z nich ma miejsce. Jakie z nich powtarzają się najczęściej?
Zdecydowanie najczęściej popełnianym błędem jest nieprawidłowe zarządzanie budżetem. Aby zmieścić się w określonej kwocie, niejednokrotnie musimy pójść na liczne kompromisy. Problem tkwi w tym, że robimy to w nieodpowiednim miejscu. Są rzeczy, których jakość może być gorsza i nic się nie stanie, a są takie gdzie absolutnie to ona odgrywa kluczową rolę i nie wolno nam na danym elemenie oszczędzać. Jednak my na ogół nie potrafimy tego sensownie rozpoznać i robimy wszystko na odwrót, będąc zupełnie tego nie świadomi.
Ponadto planują nie bierzemy pod uwagę praktycznych problemów, które mogą pojawić się później, takich jak wilgoć, pleść, izolacja. Nie myślimy o tym, bo dom jest nowy, to na pewno w pierwszych chwilach będzie wyglądał pięknie, jednak później prawda wychodzi na wierzch i mamy takie, a nie inne efekty. Ważne jest to by dom posiadał klimatyzację, czy wentylację.
Planując pomieszczenia musimy także dobrze to zrobić pod względem funkcjonalnym. Prawdopodobnie to racja, że mając obraz swojego domu tylko w głowie, może być nam trudno uzmysłowić sobie jak dokładnie będzie się nam w nim mieszkać, jednak musimy pomimo tego zadbać o funkcjonalność. Planując przestrzeń często nie uwzględniamy swojego stylu życia, a jest to kluczowa sprawa. Mówimy, że chcemy mieszkać w budowanym domu już na zawsze, a jednak w ogóle nie myślimy o przyszłodzi. Robimy wszystko tak, by było nam wygodnie teraz. Z biegiem czasu na pewno nasze potrzeby i priorytety się zmienią. Trzeba mieć to koniecznie na uwadze.