Zima często rządzi się na naszym podwórku. Jeżeli mieszkamy w domu, wiemy doskonale jakie to cudowne uczucie obudzić się i nagle odkryć, że cały nasz prywatny dojazd leży pod grubą warstwą śniegu, której musimy się pozbyć, zanim gdziekolwiek wyruszymy. Dlatego warto pomyśleć jeszcze trochę wcześniej, zanim okaże się, że zima znów nas zaskoczyła.
Przede wszystkim musimy zawsze pozostawać czujni i mieć w pogotowiu wszystkie potrzebne narzędzia. Łopaty, odśnieżacza – zawsze muszą stać i czekać, gotowe do wkroczenia w akcję. Narzędzia muszą być zawsze odpowiednio umyte i wysuszone. Możesz je ewentualnie jeszcze natłuścić. Z kosiarki spuść całe paliwo. Ze wszysktich urządzeń, w których znajdują się baterie, koniecznie je usuń, zanim zaczniesz ich używać w śniegu.
Jeżeli w mroźne dni do Twojego domu wpada niechciane zimne powietrze, wymień już teraz drzwi. Tutaj jest to bardzo ważne. A taka wymiana, dobrze dopasowana i przeprowadzona, może zwiększyć wydajność energetyczną Twojego domu nawet o 45%. Najlepiej w tym celu jest zadbać o to, by nowe drzwi miały metalową ramę. Taka sprawdza się najskuteczniej.
Ważną rzeczą są też rynny. Ludzie w ogóle o nie nie dbają. Nic dziwnego. Ich czyszczenie jest pracochłonnym zajęciem. Większość z nas wpada na pomysł oczyszczenia ich dopiero jak widzi wyrastające z zewnątrz jakieś kwiaty czy inny rodzaj roślinności. A jest to niezwykle ważne, bo czyste rynny zapobiegają temu, że na dachu w zimie pozostaje duża ilość śniegu i lodu, która w pewien sposób stanowi niebezpieczeństwo. Jeżeli będzie go tam za dużo, może się okazać, że nasz dach przecieka. Taka praca może być trudno do wykonania, dlatego jeżeli nie wiesz jak to zrobić lub nie chcesz tego zrobić, to najlepiej zatrudnij fachowca.
Zadbaj też o czystość wszelkich chodzników, podjazdów i innych. Musisz załatać w nich wszystkie szczeliny. Jeżeli takowe będą, to w przypadku kiedy dostanie się w nie woda, a następnie pojawi się mróz, który sprawi, że ona zamarznie, może się okazać, że działa to na nie niszcząco. W końca zamarznięta woda rozszerza swoją objętość i rozpycha Ci chodnik, a tego chyba nie chcesz.