Już się przyzwyczailiśmy do tych wszystkich decyzji, które musimy podjąć w trakcie budowy domu. Zamiast być ich coraz mniej, okazuje się, że pojawiają się nowe, o których się nam nie śniło. Jedną z takich decyzji może okazać się dla niektórych wybór garażu. Niby sprawa oczywista, ale ich też może być kilka rodzajów. Między innymi najczęściej stosowane rozwiązania to garaż w bryle domu oraz wolnostojący. Tym razem zastanówmy się nad tym w bryle domu. Jakie są jego wady, a jakie zalety?
Wygoda przede wszystkim. To jest wartość, której garaż wbudowany nam zdecydowanie dostarcza. Ciężkie zakupy od razu przestają być ciężkie, kiedy okazuje się, że prawie w ogóle nie musimy ich nosić. W końcu w takim przypadku wjeżdżamy z nimi „do domu”. Pogoda to dla nas bzdura. Może padać deszcz, czy śnieg, być burza czy świecić słońce – dla nas przestaje to mieć znaczenie. Deszcz nie jest nam już straszny, bo nie spadnie na nas ani jedna jego kropla. W końcu by dostać się do samochodu nie musimy przechodzić przez podwórko. Następnym niewątpliwym plusem jest fakt, że do utworzenia takiego garażu nie jest wymagane żadne kolejne pozwolenie na budowę. Wszystko jest już zawarte w projekcie naszego domu. Wykorzystując kawałek naszego domu jako garaż zapewniamy sobie też więcej miejsca na podwórku. Możemy postawić tam hamak, czy huśtawkę. Zrobić ogródek, czy posadzić kwiaty. Garaż nie ogranicza naszej przestrzeni.
Teraz może trochę o minusach. Takie garaż w bryle domu też ma. Przede wszystkim problemem mogą okazać się zapachy. Jeżeli garaż ma być dla nas miejscem przechowywania różnego rodzaju substancji o intensywnych zapach, paliw, farb, rozpuszczalników i innych, musimy się liczyć z tym, że ich zapach będzie się rozprzestrzeniał. To czy tak będzie czy nie zależy od wielu czynników. Jednak z pewnością istnieje takie ryzyko. Przechowywanie tam tego typu rzeczy może również grozić naszemu bezpieczeństwu. Gdyby na przykład doszło do pożaru, to w takim przypadku jego konsekwencje mogą okazać się dużo bardziej dotkliwe. Dlatego jeżeli garaż ma nam posłużyć jako magazyn na takie rzeczy, to mocno się nad tym zastanówmy. Garaż w bryle domu też nie daje nam takiego spokoju, jak ten stojący oddzielnie gdzieś na drugim końcu działki. Jeżeli ktoś z domowników będzie czegoś od nas chciał, to ze względu na niewielką odległość z pewnością podejdzie i w pewien sposób przeszkodzi Ci w wykonywanej tam właśnie pracy. To może być plusem w wielu przypadkach, jednak dla części ludzi do efektywnej pracy potrzebne jest całkowite skupienie i zero czynników rozpraszających. Dlatego też jeżeli garaż ma posłużyć Ci jako miejsce majsterkowanie możesz i to mieć na względzie.