Piwnicą jest rzeczą, która może być w naszym domu, ale wcale nie musi. To czy będziemy ją posiadać czy nie zależy od naszych osobistych preferencji oraz projektu domu, który posiadamy. Jeżeli wychodzimy z założenia, że jest ona dla nas niezbędna, to musimy zawrzeć taką informację właśnie już w projekcie. Jest to też w bardzo dużym stopniu zależne od naszej działki, bo niestety nie każda będzie mogła być miejscem, na którym będzie mogłą znaleźć się piwnica. Piwnica w niektórych przypadkach jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Zobaczmy jakie są jej zalety i wady.
Korzyścią dla nas będzie na pewno to, że jest to zawsze dodatkowe pomieszczenie w naszym domu. Możemy zatem przechowywać w niej wszystkie rzeczy, na które nie mamy nigdzie miejsca, zrobić tam spiżarnie, pralnie, a nawet garaż. Jeżeli mamy jakąś pasję, możemy tam umieścić nasz pokój hobbystyczny, w którym będziemy się realizować i nikt nie będzie nam przeszkadzał. To świetny pomysł szczególnie w przypadku, gdy wykonujemy jakieś zawody kreatywne, typu malarz, projektant, czy krawcowa, albo po prostu gdy lubimy majsterkować.
Niewątpliwym plusem jest też to, że posiadanie piwnicy sprawi, że przemarzanie gruntu pod naszym domem będzie dużo bardziej ograniczone. Dzięki temu dom będzie lepiej utrzymywał ciepło w zimie. Także w lecie może okazać się naszą ostoją i miejscem ucieczki przed upałami, jako najzimniejsze pomieszczenie w całym domu. Jednakowoż piwnica bardzo ułatwia sprawę remontów czy późniejszych napraw. Na przykład, gdyby zepsuła się nam instalacja wodno-kanalizacyjna, to dzięki piwnicy mamy duże lepszy dostęp do źródła problemu. Idzie za tym mnóstwo dodatkowych korzyści. Jeżeli nasz dom posiada komin, to piwnica przyczyni się do jego wydajniejszego funkcjonowania.
A co jest minusem posiadania piwnicy? Koszt. Wymaga to od nas dodatkowej inwestycji, bo jest to prawie, że budowanie od podstaw nowej kondygnacji. I będziemy tu potrzebować na pewno schodów, aby bezpiecznie się dostać, ścian, stropów i innych oczywistych rzeczy, które są wymagane w takim przypadku. Statystyki mówią, że domu z piwnicą są aż o 20% droższe. Dlatego jeżeli chcemy ograniczać koszty budowy, to zastanówmy się najpierw na ile piwnica jest nam potrzebna.