Jedną z rzeczy, które będziemy musieli uwzględnić w projekcie naszego domu jest rodzaj garażu, jaki chcemy umieścić na naszej działce. Jest zdecydowanie wiele ich rodzajów. Każdy ma swoje plusy i minusy. Najważniejsze, by wybrać coś, co będzie w pełni dostosowane do naszych potrzeb. Najczęściej wybierane rozwiązania to garaż wolnostojący oraz garaż w bryle domu. Tym razem zobaczmy jakie są plusy i minusy tej pierwszej wersji, czyli garażu wolnostojącego.
Przede wszystkim garaż tego typu jest takim jakby dodatkowym małym domkiem na naszej działce. Dlatego szczególnie warto jest tu mieć na uwadze to, że powinien on w ładny sposób harmonizować ze stylem naszego domu. Jego budowa także będzie wymagała dodatkowych dokumentów i pozwoleń, aczkolwiek nie jest to już tu tak problematyczne, jak przy budowie właściwego domu. Budując garaż tego typu musimy przestrzegać też prawa budowlanego, czyli wszystkich tych zasad, które obowiązywały nas przy budowie domu, jak na przykład odległość od granic działki. Kiedy nasz działka jest mała, takie rozwiązanie więc może okazać się co najmniej mało praktyczne, o ile w ogóle nierealne. Zaczynając teraz od minusów tego garażu, warto wspomnieć, że czasem będzie on niepotrzebnie komplikował życie. Na przykład, kiedy zrobiliśmy duże zakupy i musimy je donieść do domu. W zależności od tego jak daleko od drzwi wejściowych znajduje się nasz garaż, będziemy musieli pokonać tą odległość siłując się z siatkami. Również kiedy na zewnątrz panują nie do końca sprzyjające warunki atmosferyczne, w takiej sytuacji będziemy musieli się na nie narażać. Gdyby nasz garaż znajdował się w bryle domu, nie musielibyśmy moknąć w deszczu, pokonując drogę do samochodu, kiedy pada deszcz.
Jednak garaż ten ma też sporo plusów. Przede wszystkim gwarantuje nam, że żadne zapachy z naszego garażu nie będą przedostawać się do domu. Jest to bardzo duża zaleta dla osób, które potrzebują przechowywać tam substancje o bardzo intensywnym zapachu, jak na przykład farby, oleje, benzyna i inne. Dodatkowo wtedy nie narażamy też naszego domu na niepotrzebne ryzyko, na przykład w czasie pożaru. Ponadto taki garaż daje nam też własną przestrzeń. Dla osób, które w wolnym czasie lubią majsterkować, wartość tego rozwiązania będzie nieoceniona.