Myśląc o budowie domu, już od samego początku musimy mieć plan. Im bardziej szczegółowy, tym lepiej. Zabierając się już nawet za projektowanie musimy dokładnie wiedzieć, jak to zrobić, czego oczekiwać, co zaproponować i jak dobrze na tym wyjść. Punktem wyjściowym, okazuje się działka. Jeżeli chcemy postawić dom, to oczywiście musimy mieć gdzie to zrobić. A to, że już wybraliśmy działkę, jest naszym pierwszym sukcesem. Ona bowiem w całkiem duży sposób będzie determinować rodzaj domu, jaki będziemy mogli tu postawić. Jeśli jest mała, to już wiemy, że naszym domem powinniśmy iść na wysokość. Musimy do tego wszystkiego zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, które może uwzględniać pewne cechy naszego domu. Może na przykład okazać się, że w naszej okolicy jest nakaz budowania domów co najmniej dwupiętrowych. Następnie jasno określamy czego nam potrzeba, czego oczekujemy, idziemy do projektanta, on dla nas tworzy, robimy adaptację, zatrudniamy fachowców, budujemy dom i sprawa załatwiona. Budowa domu jest tak naprawdę bardzo łatwą sprawą, jeżeli tylko jasno określimy czego chcemy. Jeżeli zrobimy to już na samym początku, mało prawdopodobne by pojawiły się jakieś wielkie trudności gdzieś po drodze. Dlatego jest to najistotniejsza rzecz, jaka tylko może być. Wiedzieć czego chcesz. Dlatego wiedz czego chcesz, a wszystko będzie łatwiejsze.
Już nawet przeglądając projekty, określ swoje kryteria wybory. Bez sensu byłoby tracić czas na przeglądanie rzeczy, które u nas i tak w ogóle nie wchodzą w grę.
Bardzo ważny w tym wszystkim jest też układ pomieszczeń. Nie możemy tracić sprzed oczu najważniejszego celu, którym prawdopodobnie i w Twoim przypadku będzie funkcjonalność. Dlatego zabierając się za budowę, dokonujmy naprawdę przemyślanych decyzji, opartych tylko na naszych preferencjach i potrzebach, a powstanie dom, z którego będziemy długo zadowoleni.