Budujemy dom. Czeka nas mnóstwo ogromnych wydatków. Logiczne jest to, że chcemy zaoszczędzić wszędzie, gdzie tylko możemy. Jednak, warto nie rezygnować z tego powodu z jakości. Jeżeli chcemy, by nasz dom został solidnie wykonany, musimy wiedzieć w jakich miejscach możemy trochę odpuścić z jakością, a w jakich w żadnym wypadku. Wiadomo, że będziemy musieli pójść na wiele kompromisów. Najważniejsze, by robić to świadomie.
Przede wszystkim warto już na samym początku naszych poszukiwań nastawić się na funkcjonalność. Za każdym razem kiedy chcemy skorzystać z jakichś udogodnień, zapytajmy siebie najpierw po co nam to. Osobna łazienka w każdym pokoju czy cztery salony to w większości przypadków zbędne rzeczy. Jeżeli jesteśmy multimilionerami i chcemy zaszaleć, świetnie, nie ograniczajmy się. Jednakże istnieje wyższe pradobodobieństwo, że nim nie jesteś, niż że nim jesteś. Dlatego zanim postawisz na coś dodatkowego, ale nie koniecznego przemyśl to porządnie. Aby dobrze zagospodarować przestrzenią domu, spróbuj połączyć kilka pomieszczeń w jedno. Na przykład spokojnie możemy połączyć kuchnię z jadalnią i zupełnie nic się nam z tego powodu nie stanie. Ciekawe jest to, że badania wykazują, że na ogół, kiedy umieszczamy w naszym domu jakieś pomieszczenie uniwersalne, które nie do końca jeszcze wiemy czemu ma służyć, to czynimy je o wiele za dużym. Uważajmy więc i na to. Każde pomieszczenie dokładnie zaplanujmy, określając jego funkcję i wielkość.
Zaoszczędzić też możemy na materiałach budowlanych. Możemy zadbać o to, by nasz dom miał takie wymiary, które ograniczą straty. Często materiały udostępniane są w niestandardowych dla nas formatach. Przez to zostaje mnóśtwo kawałków, które musieliśmy poobcinać i nie ma z nich żadnego użytku. Gdyby dopasować wymiary do siebie, moglibyśmy dodatkowo zaoszczędzić.