Dla wielu z nas własny domek z ogródkiem to ucieleśnienie marzeń o wymarzonym miejscu na ziemi. Zanim jednak będzie dane nam zamieszkać w swoim wymarzonym domy musimy zdecydować jak ma wyglądać nasze miejsce na ziemi.
Zanim dokonamy wyboru przyjdzie nam przejrzeć projekty domów jednorodzinnych. Zanim przebrniemy przez wszystkie możliwe katalogi, producentów i architektów minie trochę czasu. W tym czasie i w naszej głowie ma szanse skrystalizować się wymarzony projekt domu.

Cała trudność polega na tym, że przy wyborze jak ma wyglądać nasz domek musimy zdecydować czego chcemy. Nie zawsze jest to łatwe. Tym bardziej, że najczęściej nie tylko my mamy jakiś ogólny zarys naszych marzeń, ale i nasza rodzina również. Każdy nieco inaczej wyobraża sobie wymarzony, wyśniony przysłowiowy biały domek. Od nas zależy czy przyjrzymy wszystkie możliwe projekty domów jednorodzinnych czy zdecydujemy się już na tym etapie ograniczyć pole wyboru. Czasem warto to zrobić, bo w przeciwnym razie, miną całe miesiące jeżeli nie lata, zanim znajdziemy kompromis pomiędzy oczekiwaniami wszystkich członków rodziny, możliwościami finansowym a tym, co do tej pory zaprojektowali architekci.
Zakładając, że mamy już nakreślone pewne ramy tego, co ma powstać na naszej działce, musimy też ustalić jaka technologia budowy domu będzie dla nas najbardziej interesującą, a zarazem najkorzystniejsza. Pewnym ułatwieniem przy dokonywaniu wyboru na podstawie wertowania katalogów jest to, że najczęściej w katalogu znajduje się również pozycja: cena. Nie oszukujmy się, że nie jest ona ważna. Dla większości społeczeństwa wybór projektu wymarzonego domu wiąże się także z ceną realizacji.
Mimo wszystko jest to fascynujący etap, gdzie wszystko jeszcze przed nami.